Czym grozi brak izolacji fundamentów?

Fundamenty to niewątpliwie kluczowe elementy budynku. W przypadku zniszczenia staną się zagrożeniem dla całego domu. Szczególnym czynnikiem ryzyka dla fundamentów jest woda, gdyż może szybko je uszkodzić, a skutki tego są odczuwalne dla każdego z lokatorów. Aby temu zapobiec warto już podczas planowania budynku pamiętać o izolacji fundamentów – dzięki temu w przyszłości nie będą niezbędne drogie i bardzo trudne prace naprawcze. Skutki mokrych ścian są najbardziej zauważalne na pierwszych kondygnacjach domu. Jak wiec je rozpoznać? Które techniki pozwolą na zapobiegnięcie im?

Przed czym zabezpiecza izolacja fundamentów?

Jak przed chwilą napisaliśmy, nasiąkanie może okazać się naprawdę niebezpieczne dla budynku. Kiedy woda dotrze do ścian, pierwszym objawem będzie odpadanie tynku, które jest kłopotem nie tylko estetycznym. Naprawdę prędko wszak ściany zajmują grzyby oraz porosty, a te potrafią okazać się bezpośrednim niebezpieczeństwem dla życia mieszkańców budynku. Szczególnie niebezpieczne będą dla ludzi z alergiami oraz schorzeniami systemu immunologicznego, bo u nich czasem owocują także śmiercią. To dlatego tak ważne jest to, by fundamenty zostały właściwie zabezpieczone przed niekorzystnym działaniem wilgoci. Które metody to umożliwiają?

Izolacja fundamentów – jak się ją robi?

Wyróżniamy dwie główne techniki izolacji fundamentów – poziomą oraz w pionie. Pozioma zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci oraz niszczeniem ścian. Pionowa natomiast chroni budynek przed deszczem i wodą gruntową. W zależności od poziomu ryzyka, izolacja fundamentów bywa lekka, średnia lub ciężka – ta trzecia wykorzystywana jest w szczególności na terenach, na których często występują powodzie. Istotne jest także to, jakie surowce będą zastosowane do izolacji fundamentów, zatem zawsze powinno się sięgać po produkty uznanych producentów.