Sklejka szalunkowa – jak się ją wykorzystuje?

Więcej szczegółów o sklejce Peri.

Deski szalunkowe to istotny element konstrukcji szalunkowych. Tę rolę mogą pełnić typowe deski z drewna lub płyty wytworzone z innego surowca, jednakże zazwyczaj wykorzystywana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można zatem postawić budynki ze ścianami wykonanymi z tego kompozytu. Szalunki są również wykorzystywane w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają przygotowanie otworów na stolarkę, tj. okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeżeli jest nam potrzebna, a nie możemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach na ogół używane były deski z bloków drewna. Te aczkolwiek były drogie, a jednocześnie nie posiadały stosownych parametrów – zazwyczaj nie najlepiej radziły sobie z zawilgoceniem. Z tej przyczyny w dzisiejszych czasach stosowana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z przeróżnych gatunków drewna – zazwyczaj z topoli, olchy lub brzozy. W ofercie producentów znajdują się przeróżnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, do których produkcji wykorzystuje się żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Inny częstokroć wykorzystywany wariant to sklejka antypoślizgowa oklejona z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Spółki budowlane mają zazwyczaj swoją sklejkę szalunkową wraz z częściami pozwalającymi na jej łączenie. Jeżeli jednak zamierzamy wybudować dom lub garaż na własną rękę, nie ma konieczności kupowania wszystkich elementów szalunków – można je wynająć, np. w Krakowie przez stronę ABCszalunki.pl. Poza samymi deskami szalunkowej, firma służy również wynajmem innych elementów niezbędnych do ustawienia szalunków – między innymi głowic oraz łączników.

Dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]