Wznoszenie budynków murowanych – szalunki

Potrzebujesz szalunków Kraków? Sprawdź sklep.abcszalunki.pl

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Z reguły stosuje się je w przypadku wylewania murów betonowych – wówczas są one niezbędne do tego, żeby stosownie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Ponadto szalunki stosuje się także w czasie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na przygotowanie otworów na bramy, drzwi oraz okna. W tym artykule wytłumaczymy, z czego robi się obecnie szalunki i jak inwestorzy mogą je zdobyć.

Z jakich materiałów wyprodukowane są szalunki?

Najstarszym rodzajem szalunków jest struktura utworzona z mocnych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami albo desek drewnianych, którą można wykorzystać powtórnie po zdemontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże kłopotliwa – większa część inwestorów oraz wykonawców wybiera zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – systemów przeznaczonych do błyskawicznego i nieskomplikowanego rozkładania oraz składania. Tego typu szalunki mogą być wyprodukowane ze sklejki, metalu bądź drewna, a także łączyć w sobie dwa a nawet trzy surowce. Na ogół jednak wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a konstrukcję łączą głowice ze stalowe lub aluminiowe, narożniki, belki i łączniki.

Wynajęcie szalunków – kto powinien skorzystać?

Podmioty cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest natomiast w przypadku zespołów, które zwykle świadczą inne usługi oraz inwestorów indywidualnych, którzy planują planujących wznieść pojedynczy obiekt. Zakup wszelkich elementów potrzebnych do złożenia szalunku nie byłby opłacalny . Znacznie rozsądniejszym wyjściem jest wynajem szalunków.

Dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]