Pierścionki zaręczynowe są z nami od Starożytności

Pierścionki zaręczynowe Kraków zamówisz na obraczki.net.pl/17-pierscionki-zareczynowe.

Gdy odnajdziesz partnerkę, z którą zechcesz spędzić resztę życia, w końcu pomyślisz o ślubie. Przedtem jednak następuje ta wyczekiwany przez mnóstwo pań moment – oświadczyny, na które musisz znaleźć pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowy – symbol nieskończoności

Sprezentowanie kobiecie pierścionka to bardzo stary obyczaj, sięgający Starożytnego Egiptu. Pierścionki mają postać koła, które reprezentuje nieskończoność. Zgodnie ze zwyczajem nosi się je na palcu serdecznym lewej dłoni, nazywanym zresztą “palcem obrączkowym”, co wypływa z poglądu, że od owego palca prowadzi żyła prowadząca prosto do serca, tytułowana “vena amoris”. Ogólnie przypuszcza się, że to Grecy sprowadzili do Europy zwyczaj przekazywania pierścionków zaręczynowych. Na początku wytwarzano je z tataraku, ze skóry, a nawet kości słoniowej. Dopiero w późniejszym okresie Rzymianie użyli do ich produkcji metali, przede wszystkim żelaza. Kosztownymi pierścionkami ze srebra lub złota obdarowywano wyłącznie wówczas, kiedy mężczyźni chcieli zaprezentować swoje bezgraniczne zaufanie do wybranki. Obecnie pierścionki zaręczynowe od razu kojarzymy ze złotem, platyną i drogimi kamieniami, aczkolwiek materiały te w rzeczywistości szeroko stosuje się do ich wytwarzania dopiero od paru stuleci, natomiast duży przyrost ich popularności daje się spostrzec w XX w.

Pierścionki zaręczynowe – czy ich wartość ma znaczenie?

Rzecz jasna, pożądana biżuteria na zaręczyny to platynowy pierścień z dużym brylantem, jednak potencjał dowolnego łączenia rozmaitych kamieni oraz metali jest szeroki. Oprócz diamentów wykorzystuje się szmaragd, szafir bądź rubin. Część osób wybiera tańsze metale, jak tytan, srebro, stal damasceńską, jak również drewno, jednakże nieprzerwanie na rynku dominują pierścionki wytworzone z platyny i rozmaitych rodzajów złota (czerwonego, żółtego i białego).
Za ile powinno się kupić pierścionek zaręczynowy? Jeszcze n funkcjonowało przekonanie, iż narzeczony ma obowiązek wydać na niego co najmniej dwie miesięczne pensje. Koszt zakupu zależny jest od rozmaitych czynników: ilości karatów, wzoru, użytego kamienia czy materiału, wobec tego każdy odszuka śliczny, jedyny w swoim rodzaju pierścionek na swoją kieszeń. Miejmy jednak na uwadze, iż pierścionek zaręczynowy ma być w pierwszej kolejności wyrazem miłości oraz zaangażowania, wobec tego jego wartość ma drugoplanowe znaczenie. Liczy się to, czy przypadnie do gustu naszej wybrance.

Dane adresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]