Złote, platynowe, grawerowane i gładkie – o obrączkach ślubnych

Szukasz obrączkek Kraków? Powinieneś odwiedzić tę stronę.

Dla większości kobiet ceremonia ślubu jest niezwykle wzruszającym dniem życia. Obrzęd ten wiąże małżonków po wsze czasy, a symbolem ich zaangażowania, wierności i miłości są obrączki ślubne, które wsuwają sobie na palce.

Obrączki – nie w każdym kraju na prawej dłoni

Pierwotnie nie było podziału na pierścienie zaręczynowe i obrączki, zatem ich historia jest wspólna i sięga kilkuset stuleci przed naszą erą. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., na skutek czego wręczenie żonie pierścienia stało się częścią obrzędu zaślubin. Panowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej kilka stuleci później, o czym jednak mało osób pamięta. Już wcześniej bywały sytuacje, iż wkładali pierścienie na dłoń jak wybywali na wojnę, niemniej jednak tradycja ta spopularyzowała się dopiero w XX w., a dokładniej podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać żołnierzowi, że czeka na niego małżonka, za którą walczy i której winien pozostać wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, jednakże w innych krajach, jak np. we Francji, na Słowenii, w Stanach Zjednoczonych Ameryki czy na Słowacji, nakłada się je na lewą dłoń, którędy wedle niegdysiejszych przesądów biegnie “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, narzeczeni wybierają i mierzą obrączki razem, niemniej jednak tradycja powiada, iż przyszła żona nie powinna ich kupować, gdyż jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki ślubne – dopisz datę ślubu, cytat lub imiona małżonka

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się bardziej skromnym wzornictwem. Przez okres wielu wieków wytwarzano je z różnorodnych materiałów, bardziej lub mniej trwałych. Później zaczęto używać do tego metale (jak miedź czy mosiądz) reprezentujące potęgę uczucia. Dzisiaj do ich wykonania używa się przede wszystkim złota i platyny, które są oznaką zaufania do małżonka. Owszem, są one również nierzadko ozdabiane kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu najchętniej nabywane są uniwersalne, gładkie pierścienie ze złota oraz subtelne obrączki, w których zastosowano dwa rodzaje złota (np. tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek ślubnych, mają także nieraz w swojej ofercie ich grawerowanie. Można więc spersonalizować obrączki dopisując do nich imiona małżonka, datę ślubu albo znaczący dla młodej pary cytat.

Dane adresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]