Domowe sposoby na złagodzenie objawów przeziębienia

Okres jesienno-zimowy sprzyja osłabieniu organizmu. Zwykle męczy nas katar, ból gardła i kaszel. Żeby się im nie dać tak łatwo, zastosować się do kilku porad, które pomagają oddalić widmo choroby. Poznajmy niektóre z nich.

Czym rozgrzewać organizm?

Wirusy atakują nasz organizm zwykle wtedy, gdy temperatura ciała spada o ok. 3 stopnie. Z tej przyczyny powinniśmy rozgrzać organizm za pomocą gorącego prysznica czy herbaty. Do herbaty można wrzucić plasterek pomarańczy lub cytryny, które mają w sobie znaczne ilości witaminy C. Wyśmienitym dodatkiem jest też bogaty w przeciwzapalne substancje imbir oraz odrobina cynamonu. Aby nadać herbacie kapkę słodyczy warto sięgnąć po domowy sok malinowy. Jeżeli idzie o gorącą kąpiel, dodajmy do niej parę kropel olejku eterycznego, np. szałwiowego, eukaliptusowego czy pichtowego, co prócz tego wpłynie pozytywnie na udrożnienie nosa.

Bezkonkurencyjne syropy z cebuli i czosnku

Źródłem licznych witamin są też cebula i czosnek. Na ich bazie przygotowuje się domowe mikstury przeciw przeziębieniu. Syrop z cebuli jest jedynym z budżetowych i najszerzej rozpowszechnionych metod walki z chorobami. Jak go przyrządzić? Do pokrojonej cebuli dodajemy cytrynę i polewamy miodem. Miksturę odstawia się do momentu, aż cebula puści sok. Taki syrop powinno się pić co kilka godzin. Tak samo można postąpić z czosnkiem, który zawiera allicynę, mającą właściwości bakteriobójcze. W tym celu trzeba rozetrzeć kilka ząbków czosnku, polać je sokiem z cytryny i dodać odrobinę wody. Tak przygotowany syrop leczniczy też rekomenduje się spożywać parę razy w ciągu dnia.

Miód, masło i mleko na ból gardła

Gdy pojawia się wrażenie drapania w gardle, wypada wypróbować mieszankę mleka, miodu i masła. Bardzo dobrze nadje się ona do nawilżania gardła. W przypadku tego specyfiku trzeba pamiętać, aby mleko nie było wrzące, ponieważ zniweluje to dobroczynne działanie miodu i masła. Dla uśmierzania podrażnień gardła zaleca się także picie szałwii w postaci herbaty oraz płukanie gardła roztworem wody z solą.

Dlaczego trzeba reagować na pierwsze objawy przeziębienia?

Nie bacząc na to, że zwyczajne przeziębienie nie jest ciężką chorobą, to jego zaniedbanie może doprowadzić nawet do zapalenia płuc. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Pamiętajmy natomiast, że jeżeli objawy nasilają się to powinno się wybrać się do lekarza.