Leczenie kanałowe dla wielu z czytelników nie jest miłym tematem. Dziś zaś, stosując innowacyjne sprzęty i – w szczególności – skuteczne leki przeciwbólowe, lekarze są w stanie zagwarantować pacjentom, że leczenie będzie w 100% komfortowe. Leczenie kanałowe okazuje się wskazane zawsze, gdy pojawi się zapalenie miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Polega na wykorzystaniu supercienkich narzędzi, dzięki czemu stomatolog jest w stanie dostać się do głęboko położonych partii uzębienia. Warto jednak pamiętać, że w leczeniu kanałowym korzysta się także z innych, nierzadko naprawdę zaawansowanych technicznie narzędzi. Których?
Którymi narzędziami przeprowadza się leczenie kanałowe?
Obok narzędzi ręcznych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym bardzo ważne okazują się mikroskopy operacyjne, które obraz z wnętrza zęba transmitują do monitora przed oczami lekarza, ograniczając prawie do zera ryzyko wszelkiego rodzaju błędów. W leczeniu kanałowym istotne jest także sprawdzenie długości kanałów. Osiągnięcie sporej dokładności ułatwiają specjalne maszyny elektroniczne – endometry. Poza tym stomatolodzy wykorzystują także specjalne narzędzia, które pozwalają na automatyczne opracowanie kanałów, a dzięki temu – znaczne przyspieszenie zabiegu i poprawienie samopoczucia leczonego.
Leczenie kanałowe – dla kogo refundowane?
Rozpoczynając leczenie kanałowe powinniśmy pamiętać, iż nie we wszystkich sytuacjach będzie ono refundowane przez NFZ. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest pacjentom poniżej 18 lat. Pozostali nie są zobowiązani, by płacić za leczenie kanałowe zębów przednich – kłów i siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych będzie natomiast pełnopłatne. Jeśli jest ono potrzebne, warto udać się do lekarza posługującego się odpowiednimi akcesoriami i wcześniej sprawdzić, co o leczeniu u niego poprzedni klienci mówią w internecie.