Szukasz szczegółowych informacji dotyczących usuwania blizn rogówki? Skieruj się na voigtklinikaoka.pl/uslugi/likwidacja-blizn-rogowkowych/
Oko jest wrażliwą częścią ciała i w licznych sytuacjach może ulec uszkodzeniu. Na skutek rozmaitych zapaleń lub urazów na powierzchni rogówki pojawiają się blizny, które w mniej lub bardziej wpływają na jakość widzenia. Blizny rogówkowe można na szczęście usunąć, korzystając z metody laserowej korekcji wzroku.
Objawy świadczące o występowaniu blizn rogówki
Rogówka to zewnętrzna, wypukła powłoka oka, która je zabezpiecza, a przy tym kontroluje sposób, w jaki wiązki światła dostają się do kolejnych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, jak również niezmiernie plastyczna i chociaż przeważnie delikatne jej otarcia wygajają się samoistnie, nierzadko powstają zbliznowacenia, m.in. z powodu naszej nieostrożności. Co może być przyczyną powstawania blizn na rogówce? Są one przeważnie następstwem różnych chorób (np. półpaśca), dostania się do oka ciała obcego albo urazów mechanicznych np. skaleczenia, zadrapania i oparzenia. Ale blizny na rogówce mogą powstać także w konsekwencji nieostrożnego nakładania soczewek kontaktowych. Poza zauważalnym pogorszeniem się wzroku, o pojawieniu się blizn na rogówce wskazuje wiele innych symptomów, takich jak np. puchnięcie powiek, uczucie drapania gałki ocznej oraz nadmierne łzawienie, zatem jeżeli ich doświadczasz radzimy czym prędzej umówić się na konsultację z okulistą. Podczas dokładnego badania sprawdzi on rozmieszczenie, głębokość oraz rozmiar blizn, jak również poinformuje o metodach ich leczenia.
Zabieg metodą PTK – likwidacja blizn rogówki
Najczęściej wykorzystywaną współcześnie metodą likwidacji blizn rogówki jest PTK – zabieg przeprowadzany w większości klinik, specjalizujących się w laserowej korekcie wad wzroku. Metoda PTK pozwala na eliminację nie tylko blizn w centralnej, ale i peryferyjnej części rogówki. Z PTK korzysta się się także podczas leczenia innych wad tej części oka. Blizny usuwa się poprzez odparowanie przy użyciu wiązki lasera ekscymerowego zewnętrznej warstwy tkanki rogówki. Przed wykonaniem tego dosłownie kilkuminutowego zabiegu nie ma potrzeby korzystania z pełnego znieczulenia, wystarczające jest miejscowa anestezja gałki ocznej, którą aplikuje się specjalnymi kroplami bezpośrednio na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez kolejne parę tygodni należy nie przemęczać oka, słuchać się skrupulatnie zaleceń lekarskich i cyklicznie pojawiać się na kontroli zgodnie z harmonogramem.
Dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]