Widzisz niepokojące zmiany w moczu? Czas na konsultację z urologiem

Potrzebujesz szczegółowych informacji dotyczących urologii w Krakowie? Skieruj się na www.scmkrakow.pl

U szeregu pacjentów konsultacja z urologiem wywołuje zakłopotanie. Choroby, którymi zajmuje się urologia, uważane są jako niesłychanie intymne, co powoduje, iż osoby, które dostrzegły u siebie pewne oznaki choroby, często zwlekają przez wiele tygodni zanim postanowią udać się na wizytę u specjalisty. Takie postępowanie jednak może skutkować poważnymi konsekwencjami dla układu moczowo-płciowego.

Jakie symptomy są wskazaniem do wizyty u urologa?

Urologia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Organy tego układu odpowiadają między innymi za produkcję hormonów czy wydalanie z organizmu zbędnych soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako uboczny produkt rozpadu protein. Na choroby układu moczowego może wskazywać masa przeróżnych symptomów, które często są lekceważone przez pacjentów z nadzieją, iż same miną. Na jakie zatem symptomy trzeba zwrócić szczególną uwagę i potraktować je jako przesłankę do natychmiastowego zapisania się na konsultację z urologiem? Są to głównie wszystkie zmiany dotyczące moczu, a więc pojawienie się w nim krwi lub ropy, jego spienienie czy ciemniejsze zabarwienie, ale także ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu, nieregularny strumień, nie kontrolowanie moczu czy wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre symptomy bywają też mniej wyraziste, np. ból pleców bądź podbrzusza, nadciśnienie tętnicze i spuchnięcie stóp. Urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, toteż mężczyźni winni zgłosić się do niego jeśli mają problemy ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w spermie), podtrzymaniem erekcji czy kiedy dostrzegą jakiekolwiek zmiany na prąciu albo jądrach. Trzeba przy okazji zaznaczyć, że panowie po ukończeniu czterdziestego roku życia powinni regularnie umawiać się na wizyty kontrolne, w celu zbadania prostaty.

Jakie zabiegi przeprowadza lekarz urolog?

Pacjenci zazwyczaj umawiają się do poradni urologa celem wykonania biopsji gruczołu sterczowego (umożliwiającej rozpoznanie nowotworu tego organu), cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), konsultacji dotyczącej wazektomii oraz leczenia stulejki, wodniaka jądra lub torbieli nerek. Urolodzy codziennie wykonują również wiele trudnych zabiegów, takich jak nefrektomia (czyli usunięcie nerki), przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego i plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego.

Dane adresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]