Stożek rogówki to przypadłość, która niesłychanie utrudnia codzienne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia oraz może wywoływać inne schorzenia oczu. W dzisiejszych klinikach okulistycznych lekarze potrafią jednakże zaradzić tym problemom. Jak więc powinna przebiegać korekta stożka rogówki?
Stożek rogówki często współistnieje z innymi wadami oczu
Rogówka to przezroczysta część oka, która mocno ogniskuje promienie światła. Leży przed tęczówką i posiada mnóstwo nocyceptorów, lecz jest ukrwiona w niewielkim stopniu. Mniej więcej w drugim i trzecim dziesięcioleciu życia może ulec zniekształceniu przejawiającemu się ścieńczeniem i uwypukleniem w centralnej części. Dzieje się tak w następstwie osłabienia tkanki, która prawdopodobnie ulega oddziaływaniu rodników. Stożek rogówki powoduje astygmatyzm i krótkowzroczność, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie słoneczne. Pacjenci uskarżają się także na pieczenie oczu, czasami występuje też widzenie podwójne. Choroba ta nierzadko współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, między innymi zapaleniem spojówek wywołanym alergią. Na szczęście dzisiaj możliwe jest efektywne leczenie stożka rogówki. Na początkowym etapie dolegliwość jest prostowana z użyciem soczewek kontaktowych albo okularów, później jednak niezbędne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.
Korekta stożka rogówki – skuteczne zabiegi
Korekcję stożka rogówki wykonuje się za pośrednictwem rozmaitych procedur medycznych. Aktualnie najskuteczniejszym sposobem na podniesienie ostrości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się również korekty stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. metodę Topoguided. Znakomite rezultaty zapewniają zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia niwelowanie astygmatyzmu lub miopii za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą również po kilku miesiącach zapisać się na zabieg laserowy, który całkowicie usuwa wadę wzroku.
Dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]