Zabiegi korekty wad wzroku z użyciem lasera – femtoLASIK, EBK i inne

Skieruj się tutaj po więcej informacji o zabiegu femtoLasik.

Laserowa korekta wzroku to w tym momencie najbardziej popularna forma korekcji astygmatyzmu, krótkowzroczności, dalekowzroczności i presbiopii, jednak mało osób jest świadomym tego, iż zabiegi te są realizowane przy użyciu różnorodnych technik.

Zalety metody FemtoLASIK – błyskawiczny powrót do powszednich zadań

Zabieg FemtoLASIK (często zwany też All-Laser-LASIK) to w pełni bezpieczna, bezinwazyjna, a jednocześnie, a zarazem nie wywołująca bólu technika korekty takich wad jak krótkowzroczność (do -10 dioptrii), hyperopia (do +4 dioptrii), astygmatyzm (do 6 dioptrii) oraz u niektórych pacjentów starczowzroczność. Sam zabieg nie trwa długo – biegły lekarz optometrysta potrafi zrealizować go w nieco ponad 15 minut. Atutem tej metody jest to, że pacjent niezmiernie szybko odzyskuje ostrość wzroku – praktycznie w ciągu 24 godzin od zabiegu może wznowić swoje powszednie czynności. Zabieg podzielony jest na 2 etapy i w przeciwieństwie do tradycyjnej metody LASIK, tutaj rogówki nie nacina się za pomocą skalpela. W metodzie FemtoLASIK najpierw przy użyciu lasera femtosekundowego rozdziela się płatek rogówki o grubości około 0,1 mm, a w kolejnej fazie przeprowadza się formowanie rogówki z wykorzystaniem lasera excimerowego.

Innym wariantem metody FemtoLASIK jest FemtoLASIK Topoguided, gdzie praca lasera excimerowego jest dostosowana do każdego pacjenta. Przed rozpoczęciem zabiegu optometrysta sporządza mapę rogówki i na jej bazie programuje wszystkie ruchy wiązki lasera. Ten typ zabiegu wykonuje się u pacjentów z astygmatyzmem i dalekowzrocznością, których układ optyczny cechuje się nietypowym kształtem.

Inne metody korekty wzroku

Nie tak popularne sposoby korekty wad wzroku to przykładowo:
LASEK – przeprowadzany jest u osób, u których z przeróżnych przeciwwskazań nie można wykorzystać zabiegu FemtoLASIK. W metodzie LASEK płatek nabłonka rogówki ściągany jest nie wiązką laserową, a alkoholem.
EBK, w którym po znieczuleniu oka ściąga się z rogówki nabłonek (podlega on potem odbudowie), a w następnym kroku kształtuje się rogówkę przy użyciu lasera excimerowego. EBK zwana jest metodą powierzchniową, gdyż nie dochodzi do ingerencji w głębokie warstwy rogówki. Metodę tę można jednakże wykorzystać tylko do korekty niedużych wad wzroku.

Dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]