Co to jest system bankowy SWIFT?

Zajrzyj na flobo.io, aby otrzymać informacje o systemie rozliczeń SWIFT.

Pomimo, iż de facto na co dzień korzystamy z usług bankowych, wiele osób po raz pierwszy dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście nałożenia sankcji w stosunku do Rosji jako riposta świata na wojnę na Ukrainie. Ale system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych XX wieku i jest jednym z fundamentów sprawnego działania międzynarodowej bankowości.

Co jest największą zaletą systemu bankowego SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie o wiele bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to najpopularniejszy, jednakże nie jedyny używany współcześnie system tego rodzaju. Oprócz niego m.in. w Naszym kraju funkcjonują dodatkowo z systemów: SEPA, SORBNET czy Elixir.Na świecie wdrożone są też różnorodne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń bankowych na terenie danego państwa.

Czym więc wyróżnia się system SWIFT? Używany jest niemal we wszystkich krajach świata i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dzisiaj przekroczyła już 10 tysięcy, ale również giełdy, domy maklerskie i sporo innych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi otrzymać unikalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Dopuszczalne jest także przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod składa się z 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – przedstawiamy kody BIC popularnych banków w Polsce

Nawet jeżeli zaledwie od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie ekspresowo odszukać takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC kilku popularnych banków, mających oddziały w Naszym kraju.

– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]