Dowiedz się więcej o monetach bulionowych.
Ludzie zainteresowani inwestycją w złoto mają do wyboru mnóstwo opcji: nabywać akcje spółek działających na rynku kruszców bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w sektory gospodarki związane z tym metalem szlachetnym, ewentualnie kolekcjonować biżuterię inwestycyjną. Kolejną strategią jest zakup złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest w postaci sztabek oraz monet bulionowych.
Co określa bieżącą cenę złotych monet bulionowych?
Złote monety kojarzymy przede wszystkim z monetami kolekcjonerskimi, jednak monety bulionowe, nazywane również lokacyjnymi, czy to złote czy z pozostałych metali szlachetnych, różnią się od nich w kilku aspektach. Co najistotniejsze monety bulionowe są bite celem inwestowania w nie środków finansowych, z tej przyczyny ich nakład w danym roku nie jest ograniczony, a poniekąd wyznaczany przez popyt na rynku. Monet bulionowych nie są bije się w seriach tematycznych bądź w związku z ważnymi rocznicami, toteż ich design bardzo rzadko ulega zmianie. Na ogół złote monety bulionowe emitowane przez daną mennicę różnią się od siebie jedynie datą bicia. Znamienne jest to, iż wiele monet bulionowych, mimo uważania ich za środek płatniczy, nie ma swojego nominału podanego w walucie, a ich aktualną wartość determinuje próba oraz waga wykorzystanego do ich wybicia kruszcu. Walorem monet bulionowych jest to, iż są popularne w każdym zakątku globu, więc ich ewentualna odsprzedaż jest łatwiejsza niż lokalnych monet kolekcjonerskich.
Warianty złotych monet bulionowych
Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 uncji, lecz mennice wybijają dodatkowo monety o wadze 1/50 czy 1/4 uncji złota. Warto wiedzieć, że monety bulionowe wybijane są na ogół z 24 karatowego złota, czyli .999, ale przykładowo. Amerykański Gold Eagle albo południowoafrykański Krugerrand wybijane są ze złota próby .9167. Gdy monety bulionowe zawierają domieszkę miedzi, ma to głównie na celu podniesienie twardości monety, a przez to zmniejszenie ryzyka jej uszkodzenia. Takie monety z domieszką innych metali są cięższe, a nominał, którym są oznaczone informuje o ilości czystego kruszcu, które się w nim znajduje.
W ofercie polskich brokerów złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez trudu natrafią na najpopularniejsze z nich, m.in. Liść Klonowy, Filharmoników Wiedeńskich czy wspomniane wyżej Krugerrandy.
Dane adresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]