Złoto w sztabkach i monetach – co to jest złoto lokacyjne?

Zamów 1 gram złota.

Polacy sporo myślą o emeryturze i o przyszykowaniu się na tzw. “czarną godzinę”. Dlatego przeważnie starają się chociaż raz na rok odkładać niewykorzystane środki finansowe na koncie lub na lokacie w banku. Ostatnio jednakże to rozwiązanie jest coraz mniej korzystne – słabe oprocentowanie lokat i nieustanna inflacja powodują, iż oszczędności nie przynoszą zysku, a nawet z upływem czasu tracą siłę nabywczą. Nie dziwi więc, że wzrasta zainteresowanie nowymi formami inwestycji, w tym również zakupem złota lokacyjnego.

Co o złocie lokacyjnym mówi prawodawstwo w Polsce?

Inwestycja w kruszce polega na nabyciu ich w chwili, gdy ich cena na rynku jest niska i ich sprzedaży, jeżeli ta cena podniesie się. Ale trzeba mieć na uwadze, że nie każdy wyrób ze złota jest uważane za kruszec inwestycyjny, w związku z tym np. kolekcjonowanie złotej biżuterii nie można nazwać inwestycją w złocie. To, co należy nazywać złotem inwestycyjnym jest jasno określone przez prawodawstwo naszego kraju, w ustawie o podatku od towarów i usług. Według obowiązującej ustawy jest to głównie kruszec próby 0.995 lub wyższej w sztabkach albo płytkach. Natomiast złote monety bulionowe muszą sprostać innym warunkom, by zostały uznane za złoto lokacyjne. Muszą posiadać próbę 0.900 bądź wyższą, być wyemitowane nie dalej niż w 1800 r. i co istotne – muszą być dopuszczone jako środek płatniczy w państwie, które je wybiło. Monety lokacyjne to nie numizmaty, toteż nie traktuje się ich jako egzemplarze kolekcjonerskie. Przepisy wymieniają jeszcze jeden rodzaj złota lokacyjnego, a mianowicie złoto reprezentowane przez papiery wartościowe.

Kupno złota inwestycyjnego możliwe jest także przez internet

W sklepach krajowych dystrybutorów złota inwestycyjnego bez trudu znaleźć można uznane na całym globie monety bulionowe z m.in. Austrii i USA, jak i sztabki ze złota. Zakupy można dokonywać także przez internet i nie jest to propozycja tylko dla majętnych inwestorów. Ci mniej zasobni znajdą w internecie bardzo szeroką ofertę sprzedaży złota w sztabkach o wadze 5, 2, bądź 1 g, jak i złotych monet o wadze 1/10, 1/4 i 1/2 uncji trojańskiej. Kupić można również złoto w „combibarach” pozwalających na odłamanie, a później odsprzedanie pojedynczych sztabek złota.

Dane adresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]