Komercyjne zastosowanie filmowania z powietrza

Kadry z powietrza są bez wątpienia ozdobą każdego filmu. Nieważne, czy rejestrowane są ulice metropolii, tereny nad rzekami lub jeziorami czy też puszcza, z lotu ptaka wyglądają na ogół znacznie bardziej efektownie niż z z poziomu horyzontu. Nie dziwi więc to, że filmowanie z powietrza jest niejednokrotnie stosowane przez autorów różnych obrazów filmowych – zarówno tych komercyjnych, jak i niezależnych. Jeszcze niedawno ich sfilmowanie było niezwykle kosztowne i kłopotliwe – wiązało się z nieodzownością wydzierżawienia śmigłowca bądź samolotu oraz zastosowaniem odpowiedniego sprzętu. Obecnie jednakże filmowanie z powietrza jest dużo tańsze i mniej skomplikowane pod względem logistycznym – stosuje się w tym celu drona. Kiedy warto postawić na takie filmy? Co powinniśmy wiedzieć wybierając specjalistę, który nagra dla nas takie filmy?

Co można promować za pomocą filmowania z powietrza?

Filmowanie z powietrza to metoda, którą z powodzeniem stosuje się w różnych projektach reklamowych. Bardzo dobrze zdaje egzamin w filmach promocyjnych. Nieistotne jest to, czy chodzi o kilkuminutowe spoty, czy może dłuższe, kilkunastominutowe produkcje. Ujęcia z lotu ptaka mogą tworzyć większa część klipu (a w niektórych sytuacjach wręcz jego całość) albo też być jego urozmaiceniem. Filmy z tego rodzaju ujęciami nadają się do reklamy rozmaitych obszarów biznesu – zarówno szerokich przedsięwzięć, jak i mniejszych inicjatyw. Wspaniale spełnią swoje zadanie też w promowaniu działań samorządów (przede wszystkim, jeśli chodzi o produkcje adresowane do turystów i dotyczące rozbudowy infrastruktury) czy organizacji zajmujących się ekologią. Filmowanie z drona to również najlepsza metoda na to, by pokazać stopień zaawansowania i rozmiar różnych inwestycji – np. przemysłowych, drogowych czy budowlanych.

Filmowanie z powietrza – jak wybrać specjalistę obsługującego drona?

To, jak będą wyglądały spoty z zdjęciami z drona zależy w znacznej mierze od kwalifikacji operatora urządzenia. Wiele w temacie jego umiejętności, jak również klasy drona i wykorzystanej w nim kamery, powiedzą nam filmy, które dana osoba dotychczas przygotowała – na ogół możemy obejrzeć je na jej stronie internetowej. Sterujący urządzeniem rejestrującym winien posiadać też certyfikat UAVO, potwierdzający jego umiejętności i upoważniający do legalnego prowadzenia lotów komercyjnych poza zasięgiem wzroku (BVLOS) oraz w zasięgu wzroku (VLOS).