Kantar skórzany i sznurkowy – który wybrać?

Szukasz kantara skórzanego? Wejdź na https://horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38

Kantar jest powszechnie używaną częścią uprzęży dla konia. Bardzo przypomina uzdę, gdyż wyłączną różnicą między nimi jest nieobecność wędzidła – części umieszczanej w pysku, pozwalającej na przekazywanie sygnałów do poruszającego się konia. Kantar to jedna z głównych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie prawie nigdy się nie rozstają. Tym samym musi on być dobrany do rozmiaru i zarysu głowy konia oraz nie być powodem powstania zadrapań. Jak więc dobrać stosowny kantar? Na jakie jego właściwości wypada zwrócić szczególną uwagę?

Kantar skórzany, a może podszywany – który wygodniejszy dla konia?

Na rynku odnajdziemy różne rodzaje kantarów: taśmowe, podszywane, skórzane oraz sznurkowe. Te ostatnie, określane też halterami, są rekomendowane z uwagi na dużą kontrolę, którą jeździec za ich pośrednictwem może mieć nad koniem. Dla konia o wiele bardziej wygodny jest natomiast kantar taśmowy lub skórzany. Znacznie większą wygodę gwarantują kantary podszywane – na przykład naturalnym bądź syntetycznym futrem, które można odpinać celem umycia. Taki kantar doskonale chroni przed powstaniem uszkodzeń skóry, a przy tym pozwala uwiązać konia na czas pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas spacerów albo ćwiczeń.

Kantary – które dla kucy a które dla trakenów?

Wytwarzanych jest parę rozmiarów kantarów. Najmniejszy rozmiar to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych i źrebiąt. Następny to shetty (0), którego powinni używać właściciele pokaźniejszych źrebiąt, a także koni szetlandzkich. Kantar określany jako pony (1) jest natomiast stworzony dla kucy (np. islandzkich) i roczniaków większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średniej wielkości i są odpowiednie m.in. dla koni wielkopolskich, huculskich, arabskich oraz hanowerów. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla większych ras gorącokrwistych (na przykład oldenburskich) i ras zimnokrwistych (jak perszeron lub konie ardeńskie).

Dane adresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]