thrillery książki, literatura kryminalna

Książki kryminalne oraz thrillery – dlaczego lubimy je czytać?

Ogromna grupa czytelników jest zaintrygowana przerażającymi opowieściami. Jedni preferują opowieści z pogranicza makabry, drudzy uwielbiają zagłębiać się w dalekie zakamarki zagmatwanych procesów myślowych okrutnych zbirów oraz psychopatycznych morderców. W natłoku podcastów i kanałów telewizyjnych, na których znajdują się tysiące produkcji prezentujących zainteresowanym prawdziwe oraz fikcyjne historie, nieustannie jedną z najprzyjemniejszych metod styczności z nimi pozostają thrillery i książki kryminalne.

Książki kryminalne oraz thrillery – z jakiego powodu lubimy odczuwać strach?

Entuzjasta powieści kryminalnych i thrillerów od razu powie, że chodzi o silny przypływ adrenaliny. Oglądając albo czytając horrory chcemy przez jakiś czas dać się ponieść mocnemu wrażeniu niepokoju, którego rzadko przeżywa się na co dzień. W dzisiejszych czasach nie ma dla człowieka w naturalnym środowisku poważnych zagrożeń, a jeśli już coś nas stresuje to przeważnie problemy zdrowotne, praca bądź niestabilność finansowa. Jeżeli nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie znajdujemy się w okolicznościach, w których ciało wyzwala w ogromnych ilościach adrenalinę, a więc hormon przetrwania i stresu. A właśnie uczucie lęku uczy nas działać w okolicznościach kryzysowych. Nie bez powodu bajki Andersena i braci Grimm mają zwykle tak straszny i okrutny wydźwięk – tak baśnie te ujawniały dzieciom zagrożenia codziennego życia, uświadamiając je zarazem, że dobro nie zawsze wygrywa.

Serialowym adaptacjom książek kryminalnych daleko do oryginału

XXI w. to czas natychmiastowej kultury. Odbiorcy, jeśli znajdą na nią wolną chwilę, szukają filmu na wieczór lub mini serialu, którego oglądanie zajmie nie więcej niż parę godzin. Sympatycy horrorów i kryminałów są wręcz rozpieszczani liczbą produkcji tego rodzaju, które dostępne są na darmowych oraz płatnych platformach VOD. Co warte zaznaczenia, częstokroć te seriale i filmy są oparte na głośnych książkach, ale nie są tak dobre jak pierwowzór i ich obejrzenie nie przynosi porównywalnej radości jak czytanie oryginału. Książkę, zwłaszcza historię kryminalną czy thriller, konsumuje się w inny sposób niż serial – spokojniej, a przy tym z większą uwagą. W słowie pisanym każdy dialog, deskrypcja i postać (nawet ta czwartego planu) kształtuje nastrój snutej opowieści. Napięcie wyzwalany jest u odbiorcy zwykle stopniowo, ale pozwala to na skrupulatniejszą analizę zaprezentowanych wydarzeń oraz relacji bohaterów. Jeżeli zatem masz czas i uwielbiasz czytać, pozwól się ponieść kryminałom, horrorom oraz thrillerom.

Dane adresowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa