Łańcuchy na koła – ich typy i zastosowanie

Potrzebujesz łańcucha na opony? Sprawdź ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu poprawiają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Turcji, Bułgarii i Norwegii), w pozostałych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład w Hiszpanii, Polsce, Niemczech i we Włoszech). Jak zatem rodzaje łańcuchów samochodowych znajdziemy?

Typy łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła klasyfikujemy najczęściej mając na uwadze ich przeznaczenie. Odróżniamy modele skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach dostawczych, ciężarowych, osobowych i terenowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się również motywem zaplotu, grubością i przekrojem ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które powinno być dostosowane do typu felgi. Różne są też materiały, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci używają przede wszystkim stali tytanowej lub manganowej.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i za pierwszym razem może być przyczyną sporego stresu. Aby go uniknąć, warto potrenować tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Sama prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Trzeba wystrzegać się poruszania się po niezaśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów na koła, trzeba też koniecznie nadzorować ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich użytkowania.

Dane adresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]