książki młodzieżowe, literatura młodzieżowa

Nastolatki lubią literaturę dla młodzieży, bo widzą w niej odbicie siebie

Osoby urodzone w XXI wieku mają coraz mniejszy kontakt z ciekawą literaturą. Młody człowiek wybiera przede wszystkim błyskawiczną rozrywkę w telewizji, w telefonie lub na tablecie, a po książkę na ogół sięga wtedy, kiedy jest to zadana lektura szkolna. I również przez obowiązek analizy starych tekstów literackich dla wielu młodych ludzi czytanie dla zabawy stało się niezrozumiałym konceptem.

Literatura dla nastolatków – książki intrygujące młodszą generację odbiorców

Nastolatki nie nie muszą ograniczać się do czytania jedynie lektur szkolnych. Publikowana jest co niemiara literatury dla nastolatków zarówno polskich jak i zagranicznych autorów, którzy omawiają tematy i snują historie ciekawe dla młodej generacji odbiorców. Ta kategoria literatury dostała własną nazwę, czyli “literatura Young Adult (YA)”. Są to utwory pisane dla czytelnika w wieku od 12-18 lat. Książki młodzieżowe czerpią z szeregu gatunków literackich: są tu m.in romanse, horrory i fantastyka naukowa. Jednak wszystkie te lektury łączy odwołanie się wyraźnie do codziennych doświadczeń nastolatków. Historie te mówią więc o stosunkach z rodzicami, odkrywaniu własnej tożsamości, pierwszym zauroczeniu, nawiązywaniu i utracie przyjaźni oraz odnajdowaniu swojego miejsca w grupie rówieśników. Czytanie literatury młodzieżowej pomaga licealistom poczuć, iż inni również mają podobne życiowe zawirowania przez tych parę intensywnych lat dorastania.

Czemu warto zachęcać nastolatków do poznawania literatury młodzieżowej

Warto oferować młodzieży interesujące ją książki, gdyż zaktywizowanie w nich ochoty czytania dla rozrywki po czasie przynosi mnóstwo korzyści. Nastolatek, który codziennie oddaje się lekturze ma szersze słownictwo i lepiej radzi sobie z ortografią i gramatyką, co zauważalnie upraszcza naukę języka polskiego. Jednak czytanie o dylematach innych osób w porównywalnym wieku to również metoda na lepsze poznanie siebie, prywatnych pragnień oraz rozwinięcie w nastolatku empatii. Co istotne, rodzice pod żadnym pozorem nie powinni szydzić pasji dziecka. Jeśli zatem dziecko chętniej wybiera książki o wampirach lub elfach nie mówcie, że to głupie tylko pozwólcie mu czerpać z nich radość!

Dane adresowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa