Zastosowanie suszu konopnego CBD

W sklepach konopnych, prócz popularnych olejów z CBD, można nabyć też susz. Licznym klientom wygląd i nazwa tego wyrobu błyskawicznie przywodzi na myśl zakazaną prawem substancję psychoaktywną. Jednakże susz konopny dopuszczony do handlu w Polsce, tak jak olejki, zawiera przede wszystkim kannabidiol, a nie THC (ilość tej substancji – według obowiązujących przepisów – nie może być wyższa niż 0,2%).

Kto może wytwarzać susz konopny w naszym kraju?

Susz konopny wytwarzany jest z liści oraz kwiatów konopi, zatwierdzonych do oficjalnej uprawy. Do 2020 r. w naszym kraju zarejestrowanych zostało aż 9 gatunków takich konopi siewnych (to np. Wojko, Glyana i Tygra), a sama ich uprawa cieszy się coraz intensywniejszym zainteresowaniem pośród rodzimych rolników, nierzadko stając się podstawowym źródłem ich dochodu.

W Polsce konopie przemysłowe hoduje się dla wielu gałęzi przemysłu, m.in. spożywczego czy kosmetycznego, niemniej jednak podlega to państwowej kontroli, co znaczy, iż inwestor czy też rolnik chcący rozpocząć ich wysiew musi wcześniej uzyskać odpowiednie zezwolenie z urzędu gminy bądź miasta. Poza tym, przetwarzanie konopi siewnych możliwe jest wyłącznie po uzyskaniu zgody właściwego terytorialnie marszałka województwa. Plusem konopi siewnych jest to, iż można hodować je na uprawach outdoorowych, jak i wewnętrznych, ale też i na łączących oba te światy uprawach szklarniowych.

Gdzie odnaleźć solidne wiadomości o suszu konopnym?

Dlaczego wytwarzanie suszu konopnego staje się popularna w Polsce? Kwiaty i liście konopi włóknistych, z których produkuje się susz konopny, zawierają nie tylko wiele kannabinoidów (CBDV czy CBG), ale także olejki eteryczne (jak przykładowo Limonen oraz Humulen), które dają poszczególnym ich odmianom unikatowy, łatwo wyczuwalny aromat. Terpeny zawarte w kwiatach konopi włóknistych używane są w licznych produktach spożywczych i kosmetycznych.

Ogólnie uważa się, iż kannabinoidy mają ogromne oddziaływanie na samopoczucie człowieka, a dzięki temu, że nie są substancją psychoaktywną, susz konopny, który je posiada, można użyć jako uzupełnienie terapii wspomagający walkę z napadami lękowymi, zapaleniem stawów, bólem mięśni oraz chorobami układu nerwowego, jak np. choroba Parkinsona. Dużo danych o oddziaływaniu, a także dawkowaniu tych związków, można przeczytać między innymi w artykułach naukowych upublicznionych w internetowej bibliotece Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH).