Motoreduktor – zintegrowany układ napędowy

Chcesz zamówić motoreduktory jednofazowe? Sprawdź https://ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktory to ogólnie mówiąc zintegrowane układy napędowe złożone z silnika i przekładni mechanicznej. Jak działają motoreduktory i jak się je stosuje? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Motoreduktory – zmniejszają prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pozwalają wydajniej wykorzystać elektryczne silniki w roli napędu w najróżniejszych funkcjach w przemyśle. Przy użyciu przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet do kilkuset razy, przy równoczesnym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Naturalnie efektywność przekładni w żadnym wypadku nie będzie stuprocentowa, w związku z tym zawsze pojawia się drobna dysproporcja pomiędzy mocą wejściową a mocą wyjściową motoreduktora. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne części jak sprzęgła albo hamulce. Niezaprzeczalnym atutem motoreduktorów jest fakt, iż są to gotowe zestawy, które da się bez problemu wybrać z katalogu producenta tak, by ich parametry idealnie pasowały do wymogów budowanego projektu. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a czasami miesiące, na żmudne pomiary oraz testy poszczególnych układów części. W zależności od rodzaju i konstrukcji przekładni, motoreduktor może być dedykowany do długiego bądź krótkiego okresu pracy, jak również do znacznych, średnich albo niewielkich obciążeń.

W motoreduktorach, w których użyto kilkustopniowe przekładnie, można otrzymać nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, sięgający wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich typy się rozróżnia?

Mimo, że motoreduktory mogą być składane w oparciu o różne rodzaje silników (DC, AC, BLDC oraz szeregowych), wyróżnia się je według typu przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się takie oto motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory płaskie i walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące planetarną).

Nie ma z pewnością takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by użyć motoreduktora jako napędu. Czy to przemysł, produkcja żywności lub logistyka, dzięki motoreduktorom poruszają się najróżniejsze automaty, jak kolejki w parku rozrywki, linie produkcyjne, dachy ruchome i wertykulatory. Szerokie zróżnicowanie typów zastosowanych w nich przekładni i silników, ich mocy i rozmiarów sprawiła, iż liczbę realnych kombinacji, które dzisiaj mają w ofercie wiodący producenci motoreduktorów, należy wyrażać już nie w setkach czy tysiącach, lecz zasadniczo w milionach.

Dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]