Przemysł, hobbyści, zwykli obywatele – kto korzysta z silników DC?

Jeśli potrzebujesz silnika prądu stałego, odwiedź ten adres.

Wiele przedmiotów, które użytkujemy codziennie i bez których mnóstwo czynności byłoby trudniejszych, żeby działać stosuje silniki prądu stałego. Małe lub ogromne, szczotkowe albo bezszczotkowe, te urządzenia zrewolucjonizowały nasze życie, tymczasem statystyczny człowiek zazwyczaj nie wie, z jakich elementów złożone są ani jak pracują te silniki.

Silnik prądu stałego – osiągnięcie czołowych innowatorów XIX wieku

Zadaniem silników elektrycznych prądu stałego jest przekształcenie energii elektrycznej na mechaniczną. Jak informuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu istnieją od prawie dwustu lat i nie są dokonaniem konkretnej osoby. Do ich opracowania, dalszego rozwoju i w konsekwencji ich dopuszczenia do powszechnego zastosowania w rozmaitego typu maszynach, przyczyniły się badania oraz wynalazki czołowych naukowców połowy XIX wieku, jak między innymi Moritz Jacobi, Thomas Edison oraz Zénobe Gramme. Silniki elektryczne DC składają się ze komutatora, rotora, statora, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi tworzy się pole magnetyczne oraz szczotek. W dzisiejszych czasach często stosowane są też bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które przede wszystkim w związku z brakiem tego często ulegającego awarii elementu, są postrzegane za dużo trwalsze, bezpieczniejsze i są generalnie cenione za dużą niezawodność, jak również bezszelestną pracę.

Silniki elektryczne prądu stałego nie tylko do zastosowań przemysłowych

Stwierdzenie, iż silniki elektryczne na prąd stały są wykorzystywane w zasadzie wszędzie to nie przesada. Jeśli posiadasz odtwarzacz DVD albo w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach bez wątpienia znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki elektrycznena prąd stały są podzespołem samochodzików czy pociągów sterowanych na odległość, a więc gadżetów, które uwielbialiśmy jako dzieci i które prawdopodobnie damy także naszym pociechom. Silniki tego rodzaju poruszają duże i małe pompy hydrauliczne nieodzowne w licznych branżach przemysłu, przykładowo budowlanej, produkcyjnej oraz wydobywczej. W niedalekiej przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego samochody elektryczne będą normalnością, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby modne rowery elektryczne, hulajnogi oraz segwaye. Z silników na prąd stały korzystają również pasjonaci elektroniki do realizacji najróżniejszych zautomatyzowanych projektów z zakresu mechaniki i robotyki.

O ile silniki elektryczne na prąd stały o niskiej mocy bez problemu można zamówić w sklepach dla hobbystów lub z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego użytkowania kupić można na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne rozwiązania od cenionych światowych producentów.

Dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]