Izolacja fundamentów – komu zlecić jej wykonanie?

Osłona fundamentów przed negatywnym oddziaływaniem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najistotniejszych etapów budowy solidnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć wnikająca w mury z czasem spowoduje uszkodzenia ich konstrukcji, a wykwity grzybów i pleśni za czasem odbiją się negatywnie na zdrowiu lokatorów.

Kto wykona hydroizolację fundamentów?

Projektując budowę obiektu, powinno się zostawić przygotowanie najlepszej metody hydroizolacji specjalistom, którzy mają wieloletnie doświadczenie nie tylko w zabezpieczaniu przed wodą nowych budowli, ale również w odtwarzaniu hydroizolacji w tych już istniejących. Mają oni wiedzę, jakich pomyłek unikać oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się idealnie w danej sytuacji. Wszak wykorzystanie należytych technologii izolacji fundamentów może różnić się w zależności, czy zamierzane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloczków betonowych bądź osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Ważna jest również dokładna analiza warunków wodnych na obszarze, na którym planowana jest budowa. Dzięki niej można zbadać czy nieodzowna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda szybko wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy też przeciwwodna (tam, gdzie istnieje groźba podtopień lub podłoże jest na tyle spoiste, iż po opadach fundamenty mogą długi czas stać w wodzie).

Sposoby zabezpieczenia fundamentów

W zależności od typu fundamentów, do ich osłony przed wilgocią wykorzystuje się odmienne strategie. Płytę fundamentową, na której zazwyczaj stawia się budynki tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można izolować od dołu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Natomiast nową ścianę fundamentową z betonu można pokryć powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej zastosować ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej sprawdzi się użycie izolacji pionowej i poziomej, która zatrzyma kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonawstwo izolacji fundamentów także warto zlecić profesjonalistom, gdyż częstym błędem mniej wykwalifikowanych ekip jest nie zastosowanie się do wytycznych wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (między innymi tych dotyczących warunków i sposobów aplikacji materiałów hydroizolacyjnych) albo wykorzystanie ich tanich substytutów, nie posiadających podobnych właściwości wodochronnych. Niepoprawne wykonanie prac czy użycie materiałów nieadekwatnych do stopnia obciążenia wilgotnością może powodować, że będzie ona nieskuteczna.