Jak skalkulować koszt wydruków 3D?

Wszystko, czego należy dowiedzieć się o koszcie wydruku 3D, odnajdziesz na https://cadxpert.pl/aktualnosci/ile-kosztuje-wydruk-3d-odkrywamy-co-wplywa-na-cene-druku-3d/

Opcja zlecenia druku 3D każdej makiety, projektu oraz modułów z tworzyw sztucznych w znacznym stopniu obniża wydatki ponoszone przez wiele firm. O ile celem przedsiębiorstwa jest stała produkcja, z reguły decyduje się ono na kupno drukarek 3D i przyjęcie do pracy specjalistów do ich obsługi. Jeśli jednakże w grę wchodzi wytwarzanie wyrobu o ograniczonym nakładzie bądź potrzeba opracowania modelu 3D jest okazjonalna, rozsądniejszym rozwiązaniem jest zlecenie druku podmiotom zewnętrznym. W takich sytuacjach w trakcie planowania przedsięwzięcia pojawia się zwykle pytanie: jak określić cenę wydruku 3D?

Końcowy koszt wydruku 3D – co ma na nią wpływ?

Na finalny koszt druku 3D ma wpływ mnóstwo czynników. Zlecający wydruk 3D nie zawsze ma gotowy do druku plik w odpowiednim formacie (STL czy też STEP), na bazie którego można orientacyjnie wyliczyć koszt wykonania zlecenia. Nierzadko podmiot zlecający przygotowuje tylko szkic projektowy albo prototyp. To sprawia, iż cena druku 3D jest adekwatnie wyższa w związku z koniecznością przeniesienia rysunku technicznego do pliku CAD, czy też przygotowania cyfrowego modelu z rzeczywistego obiektu z użyciem skanera 3D. Dodatkowe czynniki mocno wpływające na końcowy koszt wydruku to, oczywiście, dobór samej technologii druku, a także tworzyw, z których wykonany będzie produkt. Nie bez wpływu jest również to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to w głównej mierze od tego, czy wydruk będzie miał pełne czy częściowe wypełnienie i od jego rozmiaru) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie potrzebował dalszej obróbki (przykładowo lakierowania czy montażu dodatkowych elementów).

Chcesz skalkulować cenę wydruku 3D? Wypełnij kwestionariusz zleceniobiorcy

Nie można właściwie skalkulować kosztu druku 3D bez uprzedniego kontaktu z podmiotem, któremu postanawiamy powierzyć to zlecenie. W tym celu warto wysłać jej plik do wyceny albo, jeżeli go nie mamy, skorzystać z kwestionariusza i jak najwnikliwiej opisać specyfikę zamówienia. Szacunek kosztu druku 3D przygotowywany przez firmę CADXPERT jest bezpłatny. Specjaliści CADXPERT służą też wsparciem odnośnie wyboru materiału oraz najodpowiedniejszej technologii druku.

Dane adresowe:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]