badania kierowców Bielsko, badania kierowców Bielsko

Kto powinien przejść badania psychologiczne kierowców?

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnej mierze rzutują umiejętności prowadzących poruszające się po nich auta. Naprawdę ważne jest to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i busów. W ich sytuacji istotne są tak umiejętności, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu przedstawiciele tych zawodów w myśl przepisów muszą regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc napisać na ich temat parę zdań. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Przebieg badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co 5 lat. Ta reguła nie dotyczy z kolei specjalistów, którzy skończyli 50 lat – powinni wszak wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Mają one postać konwersacji z kierowcą, podczas której odpowiada on na pytania na temat zachowań w skrajnych przypadkach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie przeprowadzane są testy na specjalnych maszynach, podczas których sprawdzana jest postrzeganie prędkości, podzielność koncentracji umiejętność szybkiego reagowania czy dostrzeganie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym musimy wiedzieć?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy pamiętać, iż nie dla każdego ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców można jednak trochę podnieść. W jaki sposób? W internecie dostępne są liczne opisy działania maszyn, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu przekonać się, jak one funkcjonują.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]