Kto przeprowadzana psychologiczne badania operatorów?

Dowiedz się, komu zlecić badania operatorów Bielsko. Kliknij tutaj.

Badania psychologiczne dużej grupie z nas kojarzą się ze żmudną i niezwykle dociekliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który zamierza poznać nasze rodzinne relacje. Tymczasem okazuje się, że takie badania znajdują także zastosowanie między innymi podczas określania zdolności do pracy osób, które zamierzają wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego rodzaju maszyny budowlanej.

Badania operatorów: jakich testów należy się spodziewać?

Badania psychologiczne osób zajmujących się obsługą maszyn budowlanych nie różnią się istotnie od tych, jakie muszą przejść kierowcy zawodowi. Obejmują więc rozbudowany wywiad, który zbiera psycholog, testy osobowościowe oraz temperamentalne, testy inteligencji, a także testy aparaturowe. Bez wątpienia testów nie trzeba się obawiać. Do ich wypełnienia trzeba podejść otwarcie. Znaczenie ma dokładność i szczerość zaznaczanych odpowiedzi. Jakkolwiek testy aparaturowe zdają się mieć największe znaczenie w wypadku osób zamierzających wykonywać zawód operatora maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji kandydata. Określając ją zyskujemy wiedzę, czy dana osoba będzie potrafiła w wystarczająco szybki sposób odpowiadać na nieoczekiwanie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają również zdolność do oceny prędkości obiektów znajdujących się w ruchu, widzenia steroskopowego i koncentracji uwagi. Wszystko to ma w przypadku operatorów maszyn budowlanych ogromne znaczenie.

Badania operatorów: kto je przeprowadza?

Badania psychologiczne operatorów maszyn może przeprowadzić wyłącznie psycholog, który posiada uprawnienia psychologa transportu, do czego wymagane jest odbycie uzupełniających studiów podyplomowych. Trzeba pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być co jakiś czas powtarzane. Należy tego pilnować, w przeciwnym razie można stracić prawo do obsługi maszyn. Przestrzegający przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy osobę, która nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]