Okna zabytkowe – jak je remontować?

Zamów okna zabytkowe drewniane.

Okna zabytkowe zazwyczaj wyglądają znacznie lepiej niż te wytwarzane obecnie więc są niewątpliwą dekoracją budynków. Walory estetyczne to rzecz jasna ich nie ostatnia zaleta, a na ich cenę w dużej mierze rzutuje również wiek. Podobnie jak pozostałe dobra zabytkowe, również okna muszą być konserwowane w myśl prawa – ich renowacji nie powinniśmy wykonywać samodzielnie z zastosowaniem dostępnych w markecie surowców. Czym jednak odróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto ma prawo przeprowadzić te prace?

Charakterystyka okien zabytkowych

Okna zabytkowe zwykle posiadają więcej dekoracji niż nowoczesne. Nie są również otwierane od góry, co sprawia, iż niezbędne stają się lufciki, z użyciem których można wietrzyć pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak przed momentem nadmieniliśmy, wykonane są zwykle z drewna – materiału, jaki ma mnóstwo atutów, jednak wymaga regularnej konserwacji, a poza tym łatwo go uszkodzić. Dlatego tak istotne są uprawnienia osób naprawiających okna zabytkowe.

Naprawa okien zabytkowych

Okna zabytkowe najczęściej mają budowę skrzynkową, która wymaga dużych kwalifikacji – ten typ okna cechuje się wszak zastosowaniem różnych, obecnie już nieczęsto widywanych, technologii. W związku z powyższym, nawet najlepsi stolarze nie powinni remontować okien zabytkowych, jeśli nie mają dokumentów potwierdzających ich umiejętności, które zostały nadane przez odpowiedni organ – w innym wypadku przyjdzie im zapłacić wysokie kary.

Dane adresowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]