Psychologiczne badania wysokościowe i ich znaczenie

Dowiedz się więcej o badaniach wysokościowych Bielsko.

Psycholog to osoba, o której bardzo dużo osób nie ma za dobrego zdania. Bardzo dużo z nas sądzi, że zajmuje się jedynie poznawaniem relacji prowadzonych pacjentów z otoczeniem. Okazuje się jednak, że wiedza psychologa stanowi bardzo dużą pomoc przy ocenianiu predyspozycji do wykonywania pewnych zawodów. I tak, badania psychologiczne wykonywane są między innymi w stosunku do osób planujących pracować na wysokościach.

Badania wysokościowe: na czym polegają?

Badania wysokościowe w zasadzie wcale nie różnią się od tych, jakie przechodzą osoby zamierzające pracować jako kierowcy zawodowi. Podstawą są testy temperamentalne, inteligencji, osobowościowe. Ich ważnym rozszerzeniem są testy aparaturowe, z pomocą których można ocenić między innymi szybkość reakcji i zdolność do koncentracji uwagi. Dzięki testom aparaturowym jesteśmy w stanie ocenić czy dana osoba w wystarczający szybki sposób zareaguje na to, co zadzieje się w czasie pracy. Do przeprowadzania tych testów psycholog stosuje takie urządzenia, jak aparat krzyżowy, stereometr oraz wirometr. To proste urządzenia, które dostarczają szeregu informacji na temat osoby badanej. Badania wysokościowe psychologiczne zawsze obejmują też wywiad psychologiczny. W trakcie wywiadu osoba badana powinna być z psychologiem w stu procentach szczera. Omijanie pewnych informacji nikomu nie pomoże.

Badania wysokościowe – kto je wykonuje?

Nie każdy psycholog może wykonać badania wysokościowe. Upoważnionymi do ich przeprowadzania są ci specjaliści, którzy mają za sobą studia podyplomowe na kierunku psychologia transportu. Posiadają oni zarówno wiedzę, jak i umiejętności do prowadzenia tego typu badań. Badania wysokościowe prowadzone przez psychologa nie wymagają żadnego specjalnego przygotowania. Trzeba tylko pamiętać o zabraniu na badanie okularów, jeśli o konieczności ich noszenia zadecydował okulista.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]